Wypożyczalnia koncentratorów tlenu

Twoi bliscy mają problemy z niewydolnością oddechową, chorobami krążeniowymi lub nowotworowymi? Koncentratory tlenu są polecane dla wielu pacjentów, poprawiając ich komfort życia i pomagając wziąć „głęboki” oddech. Dowiedz się, co to są za urządzenia, jak ich używać, kto powinien z nich korzystać oraz gdzie można wynająć aparat do tlenoterapii.

Koncentrator tlenu – co to jest i jak działa?

Koncentratory tlenu to urządzenia medyczne, które służą do podawania powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Pobierają one powietrze z otoczenia, które składa się z tlenu (21%), azotu (78%) i innych gazów (1%), a następnie absorbują azot, by dostarczyć pacjentowi tlen do oddychania w stężeniu przekraczającym 90-94% określany tlenem medycznym. Jest to możliwe dzięki filtrowi molekularnemu. Następnie tlen jest podawany pacjentowi z pomocą tzw. kaniuli nosowej. Koncentratory tlenu potrafią również filtrować, oczyszczać i nawilżać tlen, w zależności od typu urządzenia.

Aparaty do tlenoterapii są uważane za bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych, ponieważ podczas użytku nie ma ryzyka wybuchu, a w razie pożaru nie rozniecają ognia. Do tego nie trzeba wymieniać żadnych komponentów (tak jak napełnianie tlenu w butli). Koncentrator tlenu jest łatwy w obsłudze, dlatego stosuje się go także w użytku domowym. Jest dostępny zarówno w wersji stacjonarnej, jak i przenośnej, dzięki czemu każdy dopasuje typ urządzenia do swoich możliwości.

Koncentrator tlenu to nie respirator

Respirator i koncentrator to zupełnie dwa urządzenia medyczne. Koncentrator, tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, jest stosowany głównie w przypadku niewydolności oddechowej, służąc do tlenoterapii biernej, podczas której tlen jest wdychany przy udziale samodzielnego, świadomego oddechu z możliwością przerwania w każdym momencie. Respirator to urządzenie do tlenoterapii czynnej, podczas której wtłacza się powietrze do dróg oddechowych mechanicznie, gdy pacjent nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Z tego powodu respiratory są stosowane wyłącznie z placówkach medycznych, a koncentratory tlenu ze względu na łatwość w obsłudze mogą być używane w domu, nawet przez osoby bez wykształcenia medycznego.

Koncentrator tlenu jest dedykowany dla każdej osoby, która cierpi z powodu problemów z płucami – urządzenie zmniejsza uczucie duszności, pozwalając pacjentowi sprawniej oddychać, poprawiając jego jakość życia. Używa się go również w przypadku stanów nagłych, takich jak niewydolność oddechowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Koncentratory tlenu leczą choroby i stany chorobowe, w których występuje niedotlenienie pacjenta – umożliwiają nie tylko swobodne oddychanie, ale poprawiają także wydolność płuc i parametry krwi, np. wysycenie jej tlenem.

Tlenoterapia jest stosowana m.in. podczas:

 • niewydolności oddechowej,
 • astmy oskrzelowej,
 • raka płuc,
 • włóknienia płuc,
 • mukowiscydozy,
 • dysplazji oskrzelowo-płucnej,
 • duszności i płytkiego oddechu,
 • niedociśnienia, jak i nadciśnienia,
 • niewydolności krążeniowej,
 • włóknienia mięśnia sercowego,
 • zawału mięśnia sercowego,
 • dławicy piersiowej.

Koncentrator tlenu znajdzie swoje zastosowanie także u osób cierpiących na alergie i jest przydatny podczas rehabilitacji pacjenta w domu, po przebytych zabiegach i operacjach. Tlenoterapia łagodzi nawet objawy menopauzalne, menstruacyjne, jest także stosowana w gabinetach kosmetycznych i wśród sportowców. Warto mieć świadomość, że tlenoterapia pomaga również w depresji i w leczeniu innych zaburzeń na tle psychicznym i neurologicznym, w tym nawet bezsenności.

Jak używa się koncentratora tlenu?

Koncentrator tlenu powinno używać się w warunkach domowych po kilkanaście minut w ciągu dnia, odbywając kilka sesji. Przy poważnych schorzeniach, urządzenie może pracować nawet kilkanaście godzin dziennie. Przed zastosowaniem tlenoterapii warto omówić sytuację z lekarzem i ustalić zalecany czas podaży tlenu, który zależy m.in. od rodzaju i zaawansowania choroby, gdyż urządzenia są w stanie pracować w trybie ciągłym przez całą dobę. Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc tlenoterapia jest najskuteczniejsza podczas snu. W przypadku podejrzenia obturacyjnej przewlekłej choroby płuc lub nowotworu, podaje się tlen medyczny od 12 do 17 godzin w ciągu doby.

W jaki sposób używać koncentratora tlenu? Tlen podaje się pacjentowi przez wąsy tlenowe lub maskę. Aby uruchomić urządzenie, należy podłączyć go do gniazdka elektrycznego, uzupełnić specjalny zbiornik w wodę (destylowaną). Suchy tlen dobrze leczy tzw. mokry nos, ale jeśli jest używany dłużej niż 4-7 dni, mocno wysusza drogi oddechowe, dlatego nie jest polecany. Woda destylowana lub demineralizowana powinna być wymieniana po każdym użyciu, najrzadziej co 2-5 dni. 

Podstawowe modele przenośne podają od 0,5 do 5 l tlenu w ciągu 1 minuty, jednak dostępne są urządzenia podające nawet do 9 l/min. Ważne jest to, by ustawić koncentrator tlenu w pomieszczeniu z przepływem powietrza – najlepiej wietrzyć je raz na kilka godzin. Jeśli używamy maszyny przez dłuższy okres czasu, powinno się oczyszczać filtr gąbkowy z kurzu.

Gdzie wynająć koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest kosztownym urządzeniem, a jego cena zależy m.in. od wydajności, marki, żywotności baterii, dostępnych akcesoriów i wielu innych czynników. Z tego powodu o wiele lepszą inwestycją jest jego wynajem, szczególnie jeśli wiesz, że nie będziesz korzystać z niego przez bardzo długi okres czasu

Polecamy wynajmowanie koncentratorów tlenu tylko w sprawdzonych wypożyczalniach sprzętu medycznego, w których jest dostępny sprzęt uznanych marek z możliwością dostawy pod drzwi i pomocy w instalacji. W takich miejscach znajdują się wydajne maszyny przeznaczone do pracy ciągłej, które są wytrzymałe, bezpieczne i proste w obsłudze, w tym modele przenośne, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dodatkowo często można skorzystać z refundacji NFZ oraz otrzymać fachowe wsparcie i pomoc. 

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat działania koncentratorów tlenu lub możliwości ich wynajmu, skontaktuj się z nami lub poznaj bliżej naszą ofertę.  

Zobacz także:

 • Najczęściej wypożyczane sprzęty medyczne

  Najczęściej wypożyczane sprzęty medyczne

 • Koncentrator tlenu

  Jak działają koncentratory tlenu?

 • 5 cech dobrego łóżka rehabilitacyjnego

  5 cech dobrego łóżka rehabilitacyjnego